Fuar Hakkında / Ege Tarım Show

Ege Tarım Show - Ege Tarım ve Hayvancılık Teknolojileri Uygulamalı Fuarı

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve TARMAKBİR – Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçılar Birliği işbirliği ile düzenlenen EGE TARIM SHOW Fuarı tarım sektöründe insanımıza modern yaşam biçimleri sunmaya hazırlanan en önemli üreticilerin katılımı ile ilk kez 10 - 13 Eylül 2020 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Menemen Araştırma, Tarım,  Uygulama ve Üretim Çiftliği’nde Ege Bölgesi ve ülkemizde fark yaratma misyonu ile bir araya getirecektir.

Tarım ürünleri ihracatınca Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olan Ege Bölgesi’nde en çok ihraç edilen tarım ürünleri incelendiğinde çekirdeksiz kuru üzüm ilk sırada yer alırken tütün, taze soğutulmuş balıklar, incir, konserve, yumurta, fileto balık, kanatlı eti, kuru kayısı, bitkisel yağ, zeytin-zeytinyağı, odundışı orman ürünleri ve yağlı tohumlar sırasıyla gelmektedir.

Ege Bölgesi’nde son on beş yılda süs bitkileri üretimi 2,5 kat artarak 50 bin dekar alana ve 1 milyar 619 milyon adet üretime ulaşmıştır. Bergama bu anlamda yüksek üretim potansiyeli olan yerlerden biri olarak öne çıkmaktadır.

Ege Bölgesi’nde faaliyet gösteren tarım makine imalatçıları verileri ihracat değeri 2017 yılı 2018 yılına göre 81 milyon 495 bin dolardan 102 milyon 60 bin dolara yükselerek %25 artış göstermektedir.

İlk sırada İzmir 52 milyon 55 bin dolardan 64 milyon 297 bin dolara yükselerek bölgesinde önemli bir yer alırken bunu sırasıyla Manisa 20 milyon 26 bin dolardan 24 milyon 884 bin dolara, Aydın 7 milyon 547 bin dolardan 10 milyon 487 bin dolara yükselerek Ayfonkarahisar, Denizli, Muğla, Kütahya ve Uşak takip etmektedir.